Bastien Vivès en twee van zijn uitgevers in mei voor de rechter

14 februari 2025 Algemeen

Op 27 en 28 mei moet Bastien Vivès zich voor de correctionele rechtbank in Nanterre verdedigen tegen de aanklacht dat hij pornografische afbeeldingen van minderjarigen in tekeningen vastlegde en die verspreidde door middel van twee van zijn stripverhalen: La Décharge Mentale (2018) en Petit Paul (2018). 

Ook Les Requins Marteaux en Glénat, de respectievelijke uitgevers van voornoemde albums, zullen zich moeten verantwoorden voor het verspreiden van pornografische afbeeldingen van minderjarigen. Deze beslissing van het parket volgt op een vooronderzoek naar de verspreiding van kinderporno, dat in januari 2023 werd geopend na een klacht van verschillende kinderbeschermingsorganisaties. Ook het album Les Melons de la Colère (2011) was vernoemd in het geding, maar dat maakt geen deel meer uit van de procedure die tegen Vivès en zijn uitgevers loopt. In elk van deze albums komt een jochie voor, in twee ervan met een enorm geslachttsdeel, dat zich in een seksueel (getint), incestueus avontuur laat storten.

Lees ook: Bastien Vivès in oog van de storm

Verdedigingsargumenten

Richard Malka is de advocaat van Vivès. Hij is zelf ook een stripscenarist van onder meer De Orde van Cicero, Driften en Segmenten. Hij heeft in het verleden al meermaals met succes stripmakers en stripbladen tegen uiteenlopende aanklachten verdedigd. In de zaak tegen zijn cliënt Vivès gooit hij het op een eerder precedent: "Dit wordt het proces tegen de hypocrisie van het parket van Nanterre. We zullen moeten uitleggen hoe het parket van Nanterre in 2019 een niet strafbaar feit vond dat in 2024 een strafbaar feit werd."

In 2018 en 2020 wees het parket van Nanterre namelijk al eerdere aanklachten tegen het album Petit Paul af. "Hangt de beoordeling van de wet af van het klimaat van het moment en de druk van verenigingen?" vraagt Malka zich openlijk af. “Het is betreurenswaardig dat het parket van Nanterre zoveel middelen gebruikt om stripverhalen te vervolgen, terwijl zoveel echte kinderen de diensten van de rechtbank nodig hebben", voegt hij er nog aan toe.

In een persbericht laat Marion Glénat, de CEO van uitgeverij Glénat, weten dat ze “verbaasd zijn "dat vijf jaar later, en voor dezelfde klachten, de rechtbanken hebben besloten om de uitgever en de auteur van dit stripverhaal te vervolgen. (...) Geeft de Franse justitie nu toe aan de mediadruk van deze verenigingen, die kinderen als voorwendsel gebruiken om ‘kunst te moraliseren’ en die realiteit en fictie door elkaar halen zoals de deugdenliga's?"

Dat Vivès zich online niet altijd even verstandig gedroeg, kan je hier lezen, maar daar staat hij niet voor terecht. Als gevolg van de shitstorm waarin hij in 2022 terechtkwam, werd hij ook met de dood bedreigd. Vijf mensen kregen hiervoor een voorwaardeklijke gevangenisstraf.

Bron: Le Monde