Dorothée over haar vriend Peyo

13 september 2025 Flashback

Ook onder Vlaamse lezers die al enkele decennia op deze aardbol rondlopen, is de Franse tv-presentatrice en zangeres Dorothée (het pseudoniem van Frédérique Hoschedé) geen onbekende. In januari 2025 hebben we nog een overzicht besteed aan animereeksen die in het programma Club Dorothée werden uitgezonden en furore maakten. Klik hier voor dat overzicht. Ze betoonde in haar tv-show ook haar liefde voor strips. Ze had in het bijzonder een boontje voor de Belgische De Smurfen-tekenaar Pierre Culliford, beter bekend als Peyo, die ze een vriend kon noemen. Naar eigen zeggen stond ze aan de basis van de tekenfilmreeks naar een van haar favoriete stripreeksen: Johan en Pirrewiet. We keren terug naar 1992.

Op 24 december 1992 kondigt Dorothée in Club Dorothée ontroerd het nieuws van de diezelfde dag overleden Peto aan. De presentatrice laat een fragment zien uit de uitzending van 18 november van datzelfde jaar, waarin Peyo zijn nieuwste album De Geldsmurf kwam voorstellen en ze vertelt verder: “Je kunt wel miljoenen vrienden hebben, maar er zijn er altijd een paar die je mist als ze er niet meer zijn. Vroeger, toen ik nog een kind was, vond ik het leuk om op school Smurfs te spreken. Het was de tijd van De Fluit met Zes Smurfen en De Zwarte Smurf en deze nieuwe vorm van taalgebruik brachten mijn vriendinnen en mij aan het lachen. Enkele jaren geleden had ik het voorrecht om de vader van deze prachtige kabouters te leren kennen. Récré A2 zou de tekenfilmreeks uitzenden en ik was uitgekozen om het themalied op te nemen."

"In het kielzog daarvan hebben we albums met platen gemaakt met korte verhalen. En Peyo, een ongeëvenaard perfectionist, stond erop de hoezen te tekenen. Dat leverde slapeloze nachten op, waarin hij ons vanuit Brussel, dankzij de eerste faxtoestellen, tekeningen stuurde die hij voor zonsopgang corrigeerde, waarbij hij zich met uitzonderlijke vriendelijkheid aan allerlei technische vereisten aanpaste. Het zijn herinneringen die we duizend keer hebben opgehaald tijdens ontmoetingen die meer vriendschappelijk dan professioneel waren geworden." 

"Bij elk van mijn concerten in Brussel kwam hij met zijn vrouw, de lieve Nine, en zijn kinderen, Véronique en Thierry. Bij het laatste concert liet hij zich echter verontschuldigen: hij was net geopereerd en zijn kleinzoon nam plaats in de stoel die we voor hem hadden gereserveerd. 

Ter gelegenheid van de release van De Geldsmurf nam hij deel aan Club Dorothée en had hij een grote verrassing voor mij in petto. Na de uitzending bekende hij me namelijk dat hij had besloten mijn wens in vervulling te laten gaan: ik smeekte hem al jaren om Johan en Pirrewiet, mijn favoriete personages, weer op te nemen. Ik moet bekennen dat ik zelfs aan de basis stond van de tekenfilmbewerking van hun avonturen (in de tekenfilmreeks van De Smurfen werden ook verhalen van Johan en Pirrewiet bewerkt, zestien afleveringen schopten het vervolgens tot een eigen seizoen van Johan en Pirrewiet, red.). Ik had hem aangemoedigd om dit project te realiseren toen hij nog aarzelde. Het was een productie die hem zin had gegeven om weer in contact te komen met de helden uit zijn beginperiode. Hij had eindelijk de beslissing genomen om ermee aan de slag te gaan en had zelfs een eerste scenario geschreven... (het duurde nog tot 1994 toen met De Horde van de Raaf, deel 14 in de stripreeks Johan en Pirrewiet, een nieuwe reeks van vier stripverhalen startte en die in 2001 eindigde, red.)."

"Dat maakt mijn verdriet des te groter wanneer ik kijk naar de tekening die hij me cadeau heeft gegeven en die ik zorgvuldig heb laten inlijsten: een karikatuur waarop ik als Smurfin ben afgebeeld, gemaakt met het talent en de eenvoud die zijn belangrijkste kwaliteiten waren. Hoewel zijn internationale bekendheid hem tot een onaantastbaar man had kunnen maken, bleef hij bescheiden en beschouwde hij het succes dat hem ten deel viel als een geluk in het leven. Een permanente glimlach en ogen zo blauw als zijn Smurfen, die de oorzaak waren van mijn eerste tranen live op televisie, toen ik zijn overlijden aankondigde. U begrijpt wel waarom..."

In de recentste film van De Smurfen sprak Dorothée een rolletje in voor de Frans gesproken versie van de animatiefilm. Je kan haar horen als het magische toverboek Jezebeth. In de Engelstalige versie sprak Hannah Waddingham deze stem in.

Bron: dorotheemagazine.fr