Gamebedrijf Microids sluit studio in Parijs

22 april 2025 Games

Het kwakkelt bij de Franse game-ontwikkelaar Microids. Deze zomer wordt de vestiging in Parijs gesloten en er staan dertig banen op het spel. Momenteel wordt er onderhandeld over een plan om de werkgelegenheid te beschermen.

Op 24 april brengt Microids een remake uit van Benoît Sokals Amerzone: The Explorer's Legacy uit 1999 waarvoor Sokal inspiratie putte uit zijn eigen Inspecteur Canardo-verhaal Amoxonië. Het is lang niet de eerste game die Microids naar een stripreeks of het werk van een stripmaker produceerde. Sinds 1985 is het bedrijf gespecialiseerd in low-budget games naar onder meer Asterix, De Smurfen, XIII, Sisters, Kuifje, Blacksad, Garfield, De Blauwbloezen, Marsupilami en manga- of animereeksen als Cobra en Goldorak. Het had ook licensies voor Inspector Gadget, het werk van Agatha Christie, Arsène Lupin en meer. In 2009 werd het bedrijf overgenomen door de Franse stripuitgeversgroep Média-Participations waartoe Dargaud, Dupuis en Le Lombard horen. 

Microids is goed voor meer dan 5% van de omzet van de groep, maar net zoals de overproductie met te veel titels in de stripwereld kampt de gamewereld met een nog grotere jaarlijkse productie. Tussen de ongeveer tienduizend nieuwe titels kreeg Microids het almaar lastiger om succesvolle titels te lanceren. Een aantal grote commerciële mislukkingen wegen door op de rekeningen. 

Bovendien leed Microids aan reputatieschade door het uitbrengen van games die technisch nog niet op punt stonden, maar waarbij de interessantste periode van september tot december niet gemist mocht worden. De Kuifje-game Tintin Reporter: Cigars of the Pharaoh uit 2023 zat vol technische bugs. Het spel Flashback 2, eveneens uit 2023, werd door de vakpers als een ramp omschreven. Medewerkers en andere bronnen gaven de schuld aan een gebrek aan tijd, budget en een algemene uitputting van de productieteams. Hoe dan ook, er moest bespaard worden.

Het moederbedrijf is in Lyon gevestigd. In 2021 richtte Microids nog een studio op in Parijs. Deze laatste studio sluit deze zomer de deuren. Het voltallige personeelsbestand van een dertigtal werknemers zou daarbij op straat komen te staan, al wordt er nog gewerkt aan een plan om banen te redden. Média-Participations greep al eerder in door een nieuwe CEO aan te stellen. De sinds 2000 actieve Stéphane Longeard werd in maart 2025 vervangen door Michaël Sportouch. Tot 2018 was hij vicepresident van Activision-Blizzard (Call of Duty, Warcraft) in Frankrijk, Italië, Spanje en Portugal, voordat hij de onafhankelijke gamestudio SLF Interactive (Flashback Mobile, Lysfanga) mee oprichtte. 

Sportouch zag zich genoodzaakt de studio in Parijs te sluiten en er komt een strategiewijziging. Microids wil zich weer richten op gezinsspelen en een einde maken aan occasionele uitstapjes voor grotere gamers. Het aantal games per jaar zal ook drastisch dalen zodat er meer tijd en aandacht naar elk project kan gaan. Kwaliteit boven kwantiteit.

Tegelijk lopen er in de game-industrie geruchten dat Média-Participations het dochterbedrijf Microids van de hand probeerde te doen. Het huidige oplapwerk zou de aandeelhouder moeten overtuigen om toch aan boord te blijven.

Bron: Le Figaro