3 of 2411
Harlekijn integraal bij BD Must
Bij BD Must is nog maar net een laatste verzameling met onuitgegeven werk van Dany (Roze Bottel, Rooie Oortjes) verschenen of er is al een aankondiging voor een volgende uitgave van de tekenaar. Zopas is een Franstalige crowdfundactie gestart om Dany's kortstondige reeks Harlekijn, op scenario van Jean Van Hamme, te helpen financieren. Gezien het succes van Dany's overige albums — niet alleen bij BD Must! — is het behalen van het streefbedrag niet meer dan een formaliteit. We kunnen je ook al vertellen dat deze integrale in het Nederlands zal verschijnen, normaal gezien in 2027.
Het gaat om een integrale van 160 pagina's met deel 1, Olifanten Trompetten bij Dageraad, deel 2, Aas, Heer, Dame en Boer en deel 3, De Walvis die Vals Zong, de drie albums die tussen 1979 en 1985 bij Le Lombard verschenen na hun voorpublicatie in het weekblad Kuifje. Ze werden in 2001 heruitgegeven door Albatros onder de nieuwe reeksnaam Joker en met de aangepaste titels Hoog Spel, Intriges en Het Complot, waarvoor Dany nieuwe covers tekende. Het duo Jytéry en Rodolphe zorgde datzelfde jaar voor een comeback met vier albums van 2001 tot 2004 die enkel in het Frans bij Joker verschenen. Deze vier latere verhalen zullen niet in de integrale staan, ook niet in een deel 2. BD Must beperkt zich dus bewust tot de verhalen van Dany en Jean Van Hamme.
BD Must stelt de reeks als volgt voor: "Aan het einde van de jaren 1970 bundelden Dany en Jean Van Hamme hun talenten rond een even elegant als mysterieus personage: Harlekijn. Als speciaal agent in dienst van het machtige Paradise Inc. is Harlekijn een ware kameleon. Dankzij vermommingen, valse identiteiten, humor en verleiding weet hij complotten en sabotage te verijdelen zonder ooit echt te onthullen wie hij is.
Tussen 1978 en 1983 schreef Jean Van Hamme het scenario voor de drie avonturen van Harlekijn. Daarin zijn al verschillende ingrediënten terug te vinden die het succes van zijn grote avontuurlijke thrillers zouden bepalen: een charismatische held, internationale complotten, actie, plotwendingen en meerdere identiteiten. Het derde album verscheen dan ook amper een jaar vóór het eerste album van XIII in 1984. Op zijn eigen manier geeft Harlekijn al een voorproefje van het universum dat Van Hamme later met XIII en Largo Winch zal uitwerken.
Een avonturenreeks vol tempo en fantasie, waarin al alles terug te vinden is wat de kracht van deze twee auteurs zal vormen: de elegante en dynamische tekenstijl van Dany en het gevoel voor verhaal en plotwendingen van Jean Van Hamme."
Dany en Van Hamme werkten een paar jaar voor hun Harlekijn al samen voor Avontuur zonder Helden, een hoog gewaardeerd avonturenone-shot dat eveneens in Kuifje verscheen en later een aantal keer in album verscheen en een sequel kreeg.
De korte inhouden van de drie verhalen:
Olifanten Trompetten bij Dageraad (1978): "Algur Jones, directeur van Paradise Inc., onderhandelt met de emir van Kowyen over de bouw van hotels in zijn land. Maar de enorme rijkdommen van het emiraat wekken nog heel wat andere begeerte op... Achtervolgingen, vechtpartijen, vermommingen en humor zorgen ervoor dat dit eerste avontuur meteen uit de startblokken schiet."
Aas, Heer, Dame en Boer (1981): "In Las Vegas doen een mysterieuze gemaskerde gangster, Lionel “Silver” Sancisco, en zijn mannen er alles aan om de klanten uit het Las Vegas Paradise te verjagen. Harlekijn raakt vervolgens verwikkeld in een spel waarin de schijn, eens te meer, bijzonder bedrieglijk is..."
De Walvis die Vals Zong (1983): "Op naar de Stille Oceaan en het paradijselijke eiland Hawaloa, waar Paradise Inc. van plan is een nieuw hotel te bouwen. Maar wanneer een watervliegtuig met de hoofdrolspelers van het project aan boord verdwijnt, belandt Harlekijn in een nieuw avontuur waarin het paradijs weleens een paar aasgieren zou kunnen verbergen..." In dit verhaal speelt ook Bernard prince eventjes mee. Dany was Hermanns opvolger van de avonturenreeks.
3 of 2411