169 of 2424

Une Vie en Dessins over Raymond Macherot

25 juni 2026 Vooruitblikken

In november publiceren Champaka en Dupuis een twaalfde artbook in de Franstalige reeks Une Vie en Dessins. En deze keer is Raymond Macherot (1924-2008), bekend van Chlorophyl, Clifton, Poezekat en Snoesje, aan de beurt. Superfan Antoine De Filippis begeleidde mee de zoektocht naar originele tekeningen om ze te scannen en als facsimiles af te drukken. Eric Verhoest zorgt voor biografische teksten. Dat resulteert in een artbook met honderden afdrukken van originelen die een zo compleet mogelijk overzicht bieden van het werk van Macherot, "een leven in tekeningen".

Het album telt 280 pagina's en zal 69 euro kosten. Doorgaans verschijnt er ook een luxe van met een andere cover, gelimiteerder van oplage en wat duurder.

De info van de uitgeverij, aangevuld met onze extra's: Raymond Macherot twijfelde tussen journalistiek en schilderkunst. Uiteindelijk vond hij een compromis door perscartoonist te worden voor het satirische tijdschrift Pan. In 1953 trad hij in dienst bij het weekblad Kuifje en begon hij zijn carrière als stripauteur met De Witte Ruiter. Totdat Hergé een jaar later toevallig zijn schetsen van dierenfiguren ontdekte, die niet onderdeden voor die van Disney. De auteur van Kuifje moedigde hem aan om op deze weg verder te gaan. Het resultaat was Chlorophyl, een knaagdiertje wiens avonturen zich onderscheiden door een grote poëzie, maar ook door de angst die wordt opgeroepen door een meedogenloze tegenstander, de slechterik Anthracier. Macherot behoorde namelijk tot die auteurs die hun lezers zo hoog in het vaandel voerden dat hij ze geen naïeve verhalen aanbood, hoe rond en vrolijk zijn tekenstijl ook mocht zijn. Enkele jaren later kon hij met de creatie van Clifton zijn humoristische kant de vrije loop laten, in de waanzinnige avonturen van deze detective die nog Britser was dan Blake en Mortimer. 

Vervolgens stapte hij over naar Robbedoes, waar hij het muisje Snoesje creëerde en meewerkte aan diverse scenario’s, bijvoorbeeld voor Isabel (voor Will) en Mulligan (voor Berck). Voor Robbedoes tekende hij ook de komische reeksen Pantoffel (geschreven door René Goscinny) en Minnolt (op scenario van Raoul Cauvin), allebei met een kat in de hofodrol. Ondanks het grote succes besloot hij op een dag de negende kunst vaarwel te zeggen en trok hij zich terug op het platteland, te midden van zijn geliefde bosdieren. In 2008 heeft hij definitief het loodje gelegd, maar zijn œuvre blijft bestaan: milieubewust voor zijn tijd, een subtiele karikatuur van onze samenleving bekeken door een poëtische bril."

De collectie Une Vie en Dessins

De complete collectie Une Vie en Dessins biedt een prachtig staalkaartje van de klassieke Franco-Belgische stripkunst. Hieronder zie je in volgorde van verschijning de covers van de elf artboeken die sinds 2019 zijn gepubliceerd.

  1. François Walthéry (2019)
  2. Yves Chaland (2019)
  3. Frank Pé (2020)
  4. Marcel Gotlib (2021)
  5. Batem / Marsupilami (2022)
  6. Victor Hubinon (2022)
  7. Tome & Janry (2022)
  8. Willy Lambil & Raoul Cauvin / De Blauwbloezen (2024)
  9. Alain Dodier (2024)
  10. François Walthéry / Natasja (2025)
  11. Peyo / Johan en Pirrewiet (2026)

169 of 2424