Drie dank- en hommagecompilaties van Studio Vandersteen

12 december 2025 Flashback

In 1992 tekenden (voormalige) medewerkers van Studio Vandersteen een groot vel vol met stripfiguren die ze in opdracht van Willy Vandersteen tekenden of in het geval van Merho zelf hebben ontwikkeld. De gelukkige ontvangster van dit unieke document was de afscheid nemende secretaresse van wijlen Vandersteen.

Je herkent Suske en Wiske door Paul Geerts, Marcel Kiekeboe door Merho, Jerom door Eduard De Rop, Evelyne uit Robert en Bertrand door Ron Van Riet, Bessy door Jeff Broeckx, Tamme uit De Geuzen door Eugeen Goossens, Schanulleke door Eric De Rop, Joeki uit Robert en Bertrand door Anne Van de Velde (een inkter van de stripreeks, ook van Bessy en een verhaal van Safari) en Johan uit De Rode Ridder door Karel Biddeloo. Het vel is mede ondertekend door andere toenmalige werknemers van Studio Vandersteen.

Hier past nog een andere compilatietekening bij. Een paar jaar daarvoor werd Willy Vandersteen zwaar ziek. Hij werd opgenomen in het universitair ziekenhuis van Edegem. Zelfs daar werkte hij verder aan De Geuzen, de reeks die hij in zijn laatste levensjaren had gecreëerd. Hij kreeg er ook bezoek van verschillende medewerkers die hem in 1989 een hart onder de riem staken met bovenstaande tekening. Eugeen Goossens nam de personages uit De Geuzen en Suske en Wiske voor zijn rekening, Ron Van Riet die uit Robert en Bertrand. Eduard De Rop tekende Jerom en zijn zoon Eric Schanulleke en Duddul. De personages uit Bessy Natuurkommando en de Rode Ridder zijn het werk van Jeff Broeckx.

Na nog meer ziekenhuisopnames was het op 28 augustus 1990 voorgoed afgelopen met de stripmaker en verteller. In Het Nieuwsblad van 30 augustus was bovenstaande krantenpagina opgenomen met huldetekeningen van medewerkers, collega's en bevriende tekenaars. Het gaat om eerbetonen van cartoonist Brasser, Karel Biddeloo, Hec Leemans, Ron Van Riet, Bob De Moor, Leo Fabri, Jean-Pol, Wouter Peeters, Merho, Jef Nys en Jeff Broeckx.

Deze krantenpagina is ook opgenomen in dossiers van de integrale reeksen van De Rode Ridder en Robert en Bertrand.

Met dank aan Jan Francken.